czwartek, 12 marca 2015

Ślepa wiara w przeszłość


Morderstwo, szukanie winnego, prokurator prowadzący śledztwo — to typowy schemat filmów kryminalnych. Jednak w każdej produkcji istotna jest historia, która prowokuje do ukazywanych czynów. Niekiedy nie jest ona jedynie wytworem wyobraźni, przez co przekazuje nam ogromną dawkę wiedzy, której nie sposób poznać podczas szkolnych zajęć. Informacji o narodzie Żydowskim można dowiedzieć się z filmu pt. "Ziarno prawdy".


Od razu muszę przyznać, że jest to bardzo dobra produkcja, która zdecydowanie wyróżnia się na tle polskiego kina. Wciągająca akcja, doskonała gra aktorska i nieprzecięty temat. Tak przedstawiona ekranizacja powieści Zygmunta Miłoszewskiego pt. "Ziarno prawdy", niewątpliwie należy do grupy filmów, które ze stu procentowym przekonaniem, polecam każdemu. Nie czytałam wcześniej tej książki, ale film zachęcił, by po nią sięgnąć. Temat przekonał.

Film nie jest po prostu kryminałem. To niespełna 2 godziny, dzięki którym można dowiedzieć się nowych informacji na temat Żydów i ich przeszłości. Nie mam na myśli złych aspektów związanych z przeszłością tego społeczeństwa. Informacje, które mogą wywoływać niechęć do tego narodu, zdecydowanie przeważają. Jednak wśród ciekawostek można znaleźć między innymi informacje dlaczego akurat maca jest określana jako żydowski chleb oraz jak powstaje. Nawiązanie do historii jest ogromne i ono dominuje w całej produkcji.

Niestety przeważa fragment przeszłości dotyczącej legendy mordów rytualnych dokonywanych w XVII i XVIII wieku przez Żydów. Akcja filmu dzieje się w Sandomierzu, gdzie plotka o takich czynach była szczególnie popularna. Takie informacje niewątpliwie stawiają te społeczeństwo w bardzo złym świetle. Przypuszczam, że mogłyby nawet pogłębić antysemityzm w Polsce, który już niestety jest na dość wysokim poziomie. Poruszony w filmie temat można uznać za sporną kwestię. Niektórzy są przekonania, że rytualne mordy należy uznać za prawdziwy element przeszłości, a niektórzy zaciekle bronią zdania, że to tylko niesprawdzona legenda. Po wielu dyskusjach i rozważaniach, co do przeszłości, mordy rytualne oficjalnie uznano za niezgodne z prawdą historyczną.


Wspomniana historia rzekomych zachowań Żydów to idealny motyw przewodni dla mordercy. Coś co wywoła poruszenie wśród ludzi w całej okolicy. Stworzy szum medialny, a jednocześnie odwróci uwagę od prawdziwego winnego. Doskonale zaplanowana zbrodnia, która wymaga ogromnego przygotowania. Nie powstaje z dnia na dzień. Jej skuteczność rozważana jest przez wiele długich godzin, bezsennych nocy, a nawet słonecznych i udanych dni. Myśl o zbrodni towarzyszy non stop, bez względu na aktualnie wykonywaną czynność. Nie daje spokoju i w ciszy czeka na swój moment, w którym będzie mogła się ujawnić i udowodnić swą wyższość. Zrealizować cel i napawać się dumą, licząc na to, że nikt nigdy nie odkryje jej planu, nie odnajdzie tytułowego ziarna prawdy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz